Plisé rolety sú jedným z modernejších a elegantnejších spôsobov, ako regulovať vstup svetla do interiéru. Plisé rolety sú jedinečné tým, že sú vyrobené zo syntetického materiálu, väčšinou polyestru, ktorý je skladaný do vrstiev, ktoré zabezpečujú ochranu pred slnkom a zároveň poskytujú aj ochranu súkromia. Tieto žalúzie vytvárajú tieň, ale zároveň neobmedzujú prístup svetla do interiéru.

Ak už plisé žalúzie vlastníte, veľmi dobre viete, že údržba žalúzia je kľúčová pre udržanie atraktívneho vzhľadu žalúzií. Ak kúpu plisé žalúzií zvažujete, v článku sa dočítate, ako jednoducho viete plisé žalúzie udržiavať v čistote.

 1.  Pravidelné vysávanie

Jedným z najlepších spôsobov, ako udržať plisé rolety čisté a v dobrom stave, je ich pravidelné vysávanie. Pomôže vám to odstrániť prach a nečistoty, ktoré sa na roletách často usádzajú. Na vysatie prachu je najlepší menší nadstavec na vysávač, ktorým jemne prejdete po povrchu žalúzií. Ak sú vaše plisé rolety z jemnejšieho materiálu, jednoducho použite oprašovač na prach – prachovku.

2.  Používajte jemný čistiaci prostriedok

Ak sa na vašich plisé roletách objaví nejaká škvrna alebo nečistota, môžete použiť jemný čistiaci prostriedok na jej odstránenie. Je dôležité, aby ste dbali na výber jemného čistiaceho prostriedku, ktorý nechajte pôsobiť len krátku dobu, aby ste zamedzili poškodeniu roliet. Prostriedky, ako mydlo či saponát rozriedený s vodou, sú vo väčšine prípadov bezpečné na použitie u väčšiny typov plisé roliet.

3.  Vyhnite sa priamemu kontaktu s vodou

Plisé rolety by nemali byť vystavené priamo vode, pretože môže dôjsť k ich poškodeniu. Plisé rolety sa môžu umývať s jemne navlhčenou handričkou v jemnom čistiacom prostriedku. Navlhčenou handričkou jemne pretrite žalúzie a nechajte vyschnúť.

4.  Škvrny či nečistoty na plisé roletách odstráňte čo najskôr

Ak si na vašich roletách všimnete škvrnu či iné znečistenie, je dôležité, aby ste ich odstránili čo najskôr. Viete tak zamedziť ich trvalému poškodeniu. Dokonca aj usadená čistá voda vie plisé rolety natrvalo poškodiť.

5.  Pravidelná údržba

Pravidelné čistenie a údržba plisé roliet je kľúčová. Odporúčané čistenie je raz za mesiac. Ak máte plisé rolety nainštalované v prašnom prostredí, je vhodné utierať prach pravidelnejšie, približne raz za týždeň alebo podľa potreby. Pravidelným čistením plisé roliet viete udržať ich vzhľad a predĺžite ich životnosť.

Tento typ žalúzií je obľúbeným funkčným doplnok v mnohých domácnostiach a ich pravidelná údržba je dôležitá pri udržiavaní ich vzhľadu.