Pergola je skvelým doplnkom do záhrady, kde poskytuje útulné miesto na oddych a relaxovanie. Zároveň vie pergola dodať vašej záhrade kúsok tieňa a chládku. Ak si vašu pergolu chcete nechať obrásť ťahavými rastlinami, ako sú napríklad ruže či hrozno, mali by ste mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť pred jej výberom.

Výber materiálu pergoly

Prvým faktorom je konštrukcia a materiál pergoly. Ak si pergolu chcete nechať obrásť ružami alebo hroznom, majte na pamäti, že výber materiálu je dôležitý.

Drevené pergoly sú tradičnou voľbou a zároveň aj vynikajúcim doplnkom do záhrady. Ak sa rozhodnete pre výber drevenej pergoly, vyberte si taký druh dreva, ktorý je odolný voči hmyzu, škodcom a hlavne odolá poveternostným podmienkam. Pre rastliny, ako ruže či hrozno, sú práve drevené pergoly najlepšou voľbou. Drevo je prirodzený materiál, ktorý výborne zapadne do záhradného prostredia a zároveň poskytne dostatočnú oporu pre rast rastlín.

Ďalšou možnosťou pri výbere materiálu pergoly je kov. Kovové pergoly sú menej náchylné na poškodenie a majú modernejší vzhľad. Pri výbere kovu si dajte pozor a vyberte taký, ktorý je odolný voči korózii. Medzi populárne patrí hliník a oceľ.

Veľkosť pergoly

Ďalším faktorom pri výbere pergoly je jej veľkosť. Vyberte si takú pergolu, ktorá bude dostatočne veľká na to, aby mali rastliny dostatok priestoru na rast. Zároveň dbajte na to, aby veľkosť pergoly dizajnovo dopĺňala celkový vzhľad vašej záhrady. Ak máte k dispozícii väčšiu záhradu, môžete si dovoliť aj väčšiu pergolu, ktorá bude ponúkať dostatok miesta nielen na rast rastlín, ale i na vaše voľnočasové aktivity.

Ako udržiavať pergolu, ktorá je obrastená ťahavými rastlinami?

Samotné pergoly si vyžadujú pravidelnú údržbu, aby si zachovali svoj vzhľad a odolávali poveternostným podmienkam. Ak máte pergolu, ktorá je obrastená ťahavými rastlinami, údržba si vyžaduje ešte väčšiu pozornosť.

Kvety či rastliny, ktoré rastú na vašej pergole, potrebujú dostatok svetla, vzduchu a vody.

Rastliny, ako sú napríklad ruže alebo hrozno, potrebujú veľa slnečného svetla, aby mohli rásť a kvitnúť. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby pergola bola umiestnená na vhodnom mieste a pravidelne udržiavaná. Pre podporu a udržanie rastu je vhodné použiť kovové drôty alebo závesné siete.

Ďalšími dôležitými krokmi pri údržbe pergoly obrastenej rastlinami je pravidelné obstrihávanie nových nežiaducich výhonkov. Ťahavé rastliny môžu byť takisto náchylné na niektorých škodcov, preto je dôležitá pravidelná kontrola. Škodcovia, ako napríklad vošky, môžu narušiť aj kvalitu drevenej pergoly.