Aj keď záclony či závesy stále vedia ponúknuť zaujímavý dizajn a v nemalom množstve sa podieľajú aj na zútulnení interiéru, v súčasnosti majú aj svojho modernejšieho zástupcu, ktorým sú japonské steny.

Využitie japonských stien

Kým v exteriéri nám poskytne najmä súkromie a ochranu pred zvedavými pohľadmi susedov, v interiéri môže plniť rôzne funkcie. Môžu plniť čiastočne alebo plne tieniacu funkciu, a tak zároveň tvoriť akúsi alternatívu aj roletám či žalúziám. Neslúžia len ako flexibilné nastavenie tienenia veľkých francúzskych okien a posuvných dverí.  Môžete ich použiť aj na rozdelenie priestoru, napríklad namiesto murovanej alebo sadrokartónovej priečky. Ak vám v byte chýba šatník, alebo si želáte v obývačke vytvoriť miesto na relax či prácu, vďaka japonskej stene sa vyhnete akýmkoľvek prestavbám.

Dizajny japonských stien

Rôzne dizajny japonských stien vám umožnia vytvoriť v interiéri úplne novú atmosféru a pridať mu charakter.

Obľúbené vzory na japonské steny sú najmä rôzne ornamenty, kvety a rôzne florálne motívy či vzory pripomínajúce orient. Aj jednofarebné látky majú úspech. Neutrálne a prírodné farby dominujú, nechýbajú ani jemné pastelové odtiene.

Siahnuť môžete tiež po tzv. screenových látkach. Tie umožňujú vidieť zvnútra do exteriéru, no naopak už nie (takýto efekt ste mohli vidieť napríklad v oknách autobusov). Ste tak v súkromí pred vonkajšími zvedavými pohľadmi.

Ako japonské steny fungujú

Japonská stena ako priečka je zložená z dvoch častí – závesného systému a látkového panelu. Maximálna dĺžka koľajnicového profilu je 600 cm, pokiaľ však potrebujete zakryť väčší priestor,  docielite to jednoduchým prepojením profilov spojkami. Panely sa pohybujú ručne pomocou ovládacích tyčí či retiazkového mechanizmu alebo motoricky na diaľkové ovládanie.

Výhody a nevýhody japonských stien

Ako každý dizajnový prvok, aj japonské steny majú svoje výhody a nevýhody. Medzi výhody patria ich flexibilita a multifunkčnosť. Vďaka japonským stenám môžete jednoducho a rýchlo zmeniť rozloženie priestoru a prispôsobiť ho vašim potrebám. Sú tiež ľahké a jednoduché na manipuláciu a inštaláciu. Ako nevýhodu môžeme spomenúť, že nie sú tak pevné ako tradičné steny a neponúkajú takú mieru súkromia.

Napriek svojim nevýhodám, japonské steny sú skvelým spôsobom, ako do vášho domova priniesť trochu exotiky a zároveň urobiť niečo pre jeho funkčnosť. Tak prečo nevyskúšať niečo nové a nechať sa inšpirovať krásou a jednoduchosťou japonských stien?