Rovnako ako akýkoľvek iný prvok u vás doma, aj žalúzie sa môžu pokaziť. Najčastejším problémom je ich pokrivenie, ktoré sa dá jednoducho vyriešiť. S naším návodom to zvládnete.

Jedným z najčastejších dôvodov zakrivenia je, že šnúrka je čiastočne zachytená v zámku šnúry v hornej časti rolety. Dvakrát skontrolujte. Ak je to tak, skúste šnúru jemne uvoľniť. Ak to nepôjde, nerobte to nasilu a radšej sa poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže rolety rozobrať.

Môže sa stať aj to, že samotné šnúry sú nerovnomerné. Porovnajte dĺžky dvoch šnúr, ktoré sa používajú na zdvihnutie žalúzií. Ak je jedna dlhšia ako druhá, pokúste sa ich dĺžku vyrovnať.

1.  Ako opraviť nerovné žalúzie: odmontujte žalúzie

Budete musieť odopnúť žalúzie z miesta, kde sú pripevnené. Vezmite si rebrík alebo stoličku, ktoré vám pomôžu dostať sa hore k žalúziám. Potom pomocou plochého skrutkovača otvorte horný panel žalúzií.

2.  Identifikujte všetky uzly alebo háčiky na šnúrkach

So spustenými žalúziami teraz môžete odstrániť spodné panely, aby ste sa dostali k šnúrkam pod nimi, ktoré spájajú rôzne panely. Odstráňte detské bezpečnostné podložky (a uschovajte ich v bezpečí), odrežte uzly na koncoch šnúrok a potom jemne potiahnite šnúrky, aby ste zistili, či sa pohybujú hladko. Ak sa náhodou šnúra zasekne, skontrolujte, či na paneloch nie sú uzly, a rozviažte ich.

Ak to stále nevyrieši problém alebo nevidíte žiadne zjavné problémy so šnúrkami, mali by ste kontaktovať profesionála, ktorý vám pomôže s opravou žalúzií. V opačnom prípade riskujete, že situáciu len zhoršíte.

3.  Vyčistite si žalúzie, aby ste predišli budúcim problémom

Ak bol tento problém vyriešený, je dobré žalúzie dôkladne vyčistiť. Nahromadená špina alebo prach môžu byť hlavnou príčinou problémov so žalúziami. Teraz, keď máte žalúzie rozmontované, máte na čistenie výbornú príležitosť.

4.  Nainštalujte žalúzie späť na okno

Keď žalúzie opravíte a vyčistíte, je čas ich namontovať späť. Uistite sa, že sú správne otočené. Po vrátení žalúzií na miesto namontujte späť aj panel.

Ak je jedna strana vašich žalúzií vyššie ako druhá, potom máte pravdepodobne problém so šnúrkami. Mali by ste sa pokúsiť manévrovať s roletami, aby ste zistili, či sa môžu vrátiť späť do správnej polohy, ale keď to nefunguje, porozmýšľajte nad výmenou šnúrok. Môžete stiahnuť žalúzie, aby ste úplne diagnostikovali problém, ale dávajte si pozor na to, aby ste sami nerobili zložité opravy. Dúfame, že svoj problém ľahko vyriešite, no v prípade, že nie, obráťte sa na našich expertov, ktorí vám pomôžu.