Bez ohľadu na to, či radi trávite čas na slnku, alebo máte radi množstvo denného svetla prenikajúceho do vášho domu, určite oceníte tieň či súkromie, ktoré prinášajú vonkajšie žalúzie. Počasie je len jednou z kľúčových vecí, ktoré je vhodné zvážiť pri výbere vonkajších žalúzií. V tomto článku sa dočítate, ktoré ďalšie kľúčové veci treba brať do úvahy pri ich výbere.

1. Aký účel majú spĺňať?

Odpoveď na túto otázku vám pomôže pri výbere. Chcete ochrániť nedávno zakúpený nábytok pred slnečnými lúčmi? Chcete si užiť kúsok chládku na vašej terase? Chcete mať viac súkromia? Rozhodnutie o účele vašich vonkajších žalúzií je prvým krokom, ktorý vám pomôže zúžiť ich výber.

2. Vplyv počasia

Pokiaľ chcete váš vonkajší priestor využívať celoročne, je nutné myslieť na zmeny počasia a jeho vplyvy. Zatiaľ čo v letných mesiacoch budete vyhľadávať ochranu pred slnečnými lúčmi, v zimných mesiacoch zas ochranu pred vetrom a chladom. Aby ste si nemuseli vyberať, počas ktorého ročného obdobia budete využívať váš vonkajší priestor, existuje mnoho možností, ktoré ho ochránia počas celého roka.

3. Jednoduchosť ovládania

Všetci si vieme predstaviť, aké nepríjemné môže byť manuálne narábanie so žalúziami. A najmä počas nepriaznivého počasia. Preto ďalším bodom, ktorý je potrebné zvážiť, je jeho ovládanie. Počas chladných mesiacov budú chvíle, kedy budete chcieť odostrieť vaše vonkajšie žalúzie, aby ste využili prirodzené svetlo alebo teplo slnka. Určite je pohodlnejšie na manipuláciu ich automatizované ovládanie.

4. Typ materiálu

Výber druhu materiálu, z ktorého sú vyrobené žalúzie, závisí aj od klimatických podmienok a zmien počasia.

Materiál PVC vám poskytne ochranu pred vetrom či dažďom, zároveň poskytne aj výhľad na vašu záhradu a umožní prenikanie prirodzeného svetla do interiéru. Nevýhodou tohto materiálu je to, že počas horúcich dní sa veľmi rýchlo ohrieva, tým pádom je vyhriaty aj interiér miestnosti.

Alternatívou je inštalácia sieťových roliet. Sieťové rolety sú vyrobené z látky, ktorá poskytuje ochranu pred slnečnými lúčmi, dažďom aj vetrom.

Plátno je ďalšia možnosť materiálu, ktorý ponúka vysokú ochranu pred UV žiarením. Výhodou je aj vysoká životnosť materiálu.

5. Spotreba energie

Vonkajšie žalúzie poskytujú vysokú funkčnosť. V letných mesiacoch blokujú približne 35 % slnka, čím znižujú spotrebu energie na klimatizačné zariadenia.

Pokiaľ sa rozhodnete pre vonkajšie žalúzie a stále váhate nad výberom, určite zvážte týchto 5 faktorov. Pomôžu vám pri výbere a takisto vám ho aj uľahčia.