Inštalácia žalúzií je jedným z účinných spôsobov, ako zabezpečiť súkromie a ochranu pred slnkom či neželaným svetlom vo vašej domácnosti. Existuje mnoho typov a druhov žalúzií, ktoré majú svoje plusy, prednosti, ale aj nevýhody. V tomto článku sa dočítate, aké druhy žalúzií existujú a ktoré sú pre vás tou správnou voľbou.

1. Horizontálne drevené žalúzie

Tento typ žalúzií je klasickou voľbou pre mnohých ľudí. Sú vyrábané z dreva a majú klasický, prírodný vzhľad. Výhodou týchto žalúzií je, že poskytujú prechod prirodzeného svetla a dokážu i účinne regulovať teplotu v miestnosti. Nevýhodou môže byť ich vyššia náchylnosť na vlhkosť a vyššia cena.

2. Vertikálne žalúzie

Vertikálny typ žalúzií je ďalšou modernou a populárnou voľbou. Sú vyrábané z rôznych materiálov, ako napríklad drevo, hliník, PVC alebo textil. Ich hlavnou výhodou je možnosť regulácie množstva svetla, ktoré cez ne prechádza, a taktiež účinná ochrana pred slnkom a neželanými pohľadmi zvonku. Nevýhodu tohto typu žalúzií môže byť ich náchylnosť na zachytávanie prachu a to, že nie sú tak esteticky príjemné ako horizontálne žalúzie.

3. Rolovacie žalúzie

Rolovacie žalúzie sú takisto obľúbeným variantom žalúzií. Sú vyrábané z textilu a majú jednoduchý a funkčný dizajn. Ich hlavnou úlohou a zároveň výhodou je možnosť regulácie svetla i teploty v miestnosti. Nevýhodou môže byť to, že niektoré druhy rolovacích žalúzií neumožňujú úplné zatiahnutie, čo môže niektorých ľudí odradiť od kúpy.

4. Žalúzie zabudované v okennom ráme

Žalúzie priamo zabudované v okennom ráme sú malé a diskrétne umiestnené priamo v okennom ráme. Sú vyrábané z rôznych druhov materiálov, ako napríklad hliník alebo drevo. Ich výhoda spočíva v tom, že sú veľmi funkčné a praktické, zaberajú minimum priestoru a sú ľahko ovládateľné. Poskytujú výbornú ochranu pred nepriaznivým žiarením zo slnka a zároveň umožňujú prechod prirodzeného svetla do miestnosti. Nevýhodou tohto typu žalúzií môže byť to, že nie sú 100 % účinné v regulácii teploty v miestnosti a môžu byť náchylnejšie na poškodenie.

5. Plisé žalúzie

Plisé žalúzie sú modernou alternatívou klasických horizontálnych žalúzií. Sú vyrobené z textílie, ktorá je poskladaná do tvaru „harmoniky“. Tento tvar umožňuje výbornú reguláciu svetla a teploty v miestnosti. Ich hlavnou výhodou je ich estetický vzhľad a podpora izolácie miestnosti. Nevýhodou môže byť ich vyššia náchylnosť na znečistenie a následná vyššia miera starostlivosti o ne. Plisé žalúzie patria medzi typy žalúzií, ktoré patria do vyššej cenovej kategórie.

V porovnaní jednotlivých typov žalúzií sa dá povedať, že každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Horizontálne žalúzie sú vhodné pre tých, ktorí preferujú klasický a prírodný vzhľad a majú radi prirodzené svetlo v miestnosti. Vertikálne žalúzie sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú účinnú ochranu pred slnkom a zároveň aj ochranu súkromia. Rolovacie žalúzie sú moderné a praktické a sú vhodné pre tých, ktorí preferujú jednoduchý dizajn a funkčnosť. Žalúzie do okenného rámu sú vhodné pre tých, ktorí majú obmedzený priestor a hľadajú praktické a funkčné riešenie. Plisé žalúzie sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú esteticky príjemné riešenie a zároveň aj dobrú izoláciu.