Garážové dvere sú dostupné v rôznych materiáloch, ako napríklad oceľ, drevo, sklolaminát, sklo či hliník. Okrem zjavných rozdielov vo vzhľade môže každému inak vyhovovať aj ich rozdielne zloženie. Nižšie si vypíšeme plusy a mínusy každého z nich.

Oceľ

Oceľ je vo veľkej miere obľúbený materiál na garážové dvere. Je to vďaka jej flexibilite, trvanlivosti a celkovej cene. Oceľové garážové dvere môžete nájsť v rôznych dizajnoch, pričom predstavujú lacnejšiu verziu a zároveň aj praktickejšiu k prirodzenému drevu.

V porovnaní s drevenými garážovými dverami sú oceľové ľahšie na údržbu. Sú dostupné aj v dizajne, ktorý pripomína drevenú textúru.

Nevýhodou ocele je to, že je náchylná na koróziu, ktorá je bežná na spodnej časti dverí. Je to najmä z dôvodu, že sa tam nachádza najväčšia koncentrácia soli, ktorá sa používa na rozmrazovanie ľadu v zimných mesiacoch. Pre zachovanie životnosti sa odporúča umývať garážové dvere aspoň dvakrát ročne, aby ste odstránili špinu.

Drevo

Drevené garážové dvere prinášajú prvok dizajnu do vášho exteriéru. Drevo ako obnoviteľný zdroj predstavuje ekologickejšiu alternatívu, ktorú je vhodné zvážiť pri kúpe nových garážových dverí.

Okrem vyšších nákladov na obstaranie  dverí je dôležité zohľadniť aj náklady na údržbu. Bez správnej a pravidelnej údržby začnú drevené dvere blednúť, hniť a ohýbať sa.

Drevené garážové dvere sú vhodné do miernejších klimatických podmienok, keďže časté výkyvy počasia, ako aj vlhkosť ich znehodnocujú a skracujú ich životnosť.

Sklolaminát

Sklolaminát napodobňuje štruktúru dreva, je jeho výbornou alternatívou. Avšak, na rozdiel od skutočného dreva, sklolaminát nepodlieha vlhkému počasiu. Neohýba sa a ani nepraská vplyvom vlhkosti.

Tento materiál sa vyznačuje aj jemnou priehľadnosťou, čo zaručí viac denného svetla v garáži.

Sklolaminát sa neodporúča do podnebia, kde je často veľmi veterno. Silný vietor ho môže poškodiť a takisto aj vytvára nepríjemný hluk. Ďalším dôležitým faktorom je, že sklolaminát sa nedá opraviť. Ak je poškodený, garážové dvere treba vymeniť celé.

Hliník a sklo

Hliníkové a sklenené garážové dvere predstavujú novodobý prvok dizajnu. Keďže hliník je ľahší ako oceľ, je aj menej odolný. Silný vietor alebo krúpy ho môžu zničiť.

Sklenené dvere sa využívajú v moderných domoch. Keďže sú priesvitné, umožňujú vstup denného svetla do miestnosti, avšak aj viditeľnosť do garáže zvonku.

Vinyl

Vinylové garážové dvere sa často označujú aj ako „odolné voči deťom“, pretože sú ťažko poškoditeľné. Zvyčajne sú osadené na oceľových rámoch a vyplnené polyuretánovou izoláciou. Dvere z vinylu vyzerajú ako dvere zo sklolaminátu. Sú veľmi odolné a vyžadujú si minimum údržby, teda okrem príležitostného opláchnutia vodou